۸ علت سر و صدا پکیج

شایع ترین علت سر و صدا زیاد پکیج دیواری

۱- رسوب گرفتن مبدل اصلی

یکی از شایع ترین دلایل سر و صدا زیاد در پکیج دیواری به ایجاد رسوب در مبدل اصلی دستگاه مربوط می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مبدل از بخش های حائز اهمیت در ساختار پکیج های دیواری به شمار می رود.

ساختار مبدل دستگاه از لوله هایی به شکل مارپیچی تشکیل شده است. جریان آب با وارد شدن به این لوله ها گرم شده و مورد استفاده کاربر قرار می گیرد. بر همین اساس، برای تامین آبگرم فوری و مورد نیاز، آب همواره در داخل لوله های مبدل پکیج در جریان می باشد. وجود املاح و ناخالصی های موجود در آب، به تدریج موجب ایجاد و جمع شدن رسوبات در داخل لوله های مبدل می شود. در نتیجه این امر در هنگام کارکرد پکیج، سروصداهای غیر معمول و نامتعارفی تولید می گردد.

بهترین راهکار در جهت رفع این مشکل، تمیز کردن و رسوب زدایی مبدل اصلی پکیج و سرویس به موقع پکیج می باشد. با اندازه گیری فشار خروجی و ورودی آب، می توان از رسوب گرفتگی و بروز مشکل در مبدل پکیج اطمینان حاصل نمود. رسوب زدایی مبدل پکیج دیواری به وسیله تعمیرکاران باتجربه و معتبر و به وسیله دستگاهی مخصوص با عنوان پاور فلو (power flow) صورت می گیرد.

در مقاله دیگری به بررسی زمان مناسب سرویس پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “بهترین زمان سرویس پکیج چه زمانی است ” را مطالعه نمایید.

۲- خرابی پمپ علت سر و صدا پکیج دیواری

در برخی مواقع علت صدا پکیج می تواند ناشی از خرابی و معیوب شدن پمپ سیرکولاتور یا گردش آب دستگاه باشد. به گردش درآوردن جریان آب در ساختار داخلی پکیج دیواری، به وسیله پمپ سیرکولاتور انجام می گیرد.

بروز مشکل در این قطعه ضمن ایجاد اختلال در فرآیند گردش آب، موجب تولید سروصدای زیاد و آزاردهنده می شود. همچنین، وارد شدن اجسام ریز یا هوا به پمپ پکیج، از دیگر دلایل خرابی و معیوب شدن این قطعه محسوب می شود. در صورت اطمینان حاصل کردن از خرابی و عدم کارکرد پمپ سیرکولاتور، تعویض این قطعه بهترین راهکار برای رفع مشکل ایجاد شده تلقی می گردد.

۳- وجود هوا در لوله های پکیج

یکی از رایج ترین دلایل صدای تق تق در پکیج را باید در وجود هوا در مدار پکیج شوفاژ دیواری جستجو کرد. گذشت زمان و کارکرد مداوم سیستم، به تدریج موجب نفوذ هوا در ساختار داخلی پکیج می گردد. به طور معمول، در صورت وجود مقداری هوا در لوله های دستگاه، صدایی مانند صدای قل قل کردن به گوش می رسد.

در چنین شرایطی، انجام هواگیری پکیج، از بهترین اقدامات در جهت رفع این مشکل می‌باشد. در قسمت زیر پکیج ها، قطعه ای با عنوان شیر هواگیری تعبیه شده است. با قرار دادن یک سطل زیر شیر و باز کردن پیچ هواگیری، می توان نسبت به تخلیه هوای موجود در لوله های پکیج اقدام نمود.

۴- سرد بودن بیش از اندازه جریان آب ورودی

در ایجاد سروصدای پکیج شوفاژ دیواری عواملی مانند سرد بودن بیش از حد جریان آب ورودی، می تواند تاثیرگذار و مؤثر باشد. در فصول سرد سال و به علت کاهش دمای هوا، جریان آب با شدت سرمای بسیار زیاد وارد لوله های داخلی پکیج می شود. در این مواقع، سروصدای زیاد به علت نوسانات دمایی و گرم بودن ساختار داخلی سیستم، ایجاد می گردد. با متعادل نگه داشتن دمای آب ورودی به داخل لوله های پکیج، می توان درصدد رفع این مشکل برآمد.

۵- خرابی فن داخلی پکیج علت صدا تق تق پکیج دیواری

خرابی و معیوب شدن فن داخلی پکیج، از دیگر دلایل صدا پکیج دیواری تلقی می گردد. هدایت گازهای تولید شده ناشی از احتراق و سوختن و هوای گرم به سمت دودکش، از مهم ترین وظایف فن پکیج دیواری قلمداد می گردد. جمع شدن گردوغبار یا فرسوده شدن و شکستگی، موجب مختل شدن کارکرد فن دستگاه و به تبع آن، ایجاد سروصدای زیاد می شود. تمیز کردن و زدودن آلودگی های جمع شده و تعمیر یا تعویض فن، از روش های کاربردی برای رفع این مشکل می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با کارشناس